טיפול רפלקסולוגי לאיזון הגוף - על רפלקסולוגיה

איך טיפול רפלקסולוגי יכול לעזור לך?

הוכחות לטיפול ואבחון דרך כפות הרגליים נמצאו עוד בימי מצריים העתיקה ובהודו. תורת הרפלקסולוגיה כוללת שימוש בלחיצות באזורים מסוימים בכפות הרגליים, כאשר על ידי ביצוע לחיצות אלו ניתן לשחרר חסימות אנרגטיות המשפיעות על אזורים שונים בגוף האדם. חסימות אנרגיה אלו נקראות בעגה המקצועית "קריסטלים" אותם ניתן לחוש באמצעות מגע בכפות הרגליים, ועל ידי שיטה של לחיצות ניתן לשחררם ולמעשה על ידי כך לטפל באזורים המושפעים מאותם קריסטלים חוסמי אנרגיה. כיום משמשת רפלקסולוגיה לאבחון וטיפול במחלות שונות.

למעשה, מטפלים יכולים להשפיע על כל אברי הגוף באמצעות לחיצות על אזורים מסוימים בכפות הרגלים. את המילה רפלקסולוגיה ניתן לגזור בשני אופנים, כאשר האחד הוא מהמילה "Reflex" (תגובה) שיש לגוף כתוצאה מהלחיצות באזורים שונים של כף הרגל, והשני הוא "Reflection" (השתקפות) של אברי הגוף בכל אזור של כף הרגל.

טיפול בכאבים

טיפול בכאב על ידי משככי כאבים יכול לגרום לתלות בקרב המשתמש, בעיקר כאשר מדובר במשככי כאבים חזקים (אופיאטיים או נארקוטים) ובחלק מהמקרים בעקבות שימוש רב בתרופה לשיכוך כאבים הגוף מסתגל לתרופה והשפעתה על הכאבים הולכת ופוחתת. כמובן שהשימוש בתרופות חזקות מסוג זה אף פוגע בסופו של דבר בגוף המטופל (בעיקר בכבד) ואילו הטיפולים המשלימים, כדוגמת הרפלקסולוגיה, אינם כרוכים בתופעות לוואי מעין אלו.

טיפול רפלקסולוגי בכאבי ראש

הטיפול בכאבי הראש מתבצע על ידי לחיצות על אצבעות הרגליים. שיטת הלחיצות היא על ידי ביצוע פעולת סחיטה של אצבעות הגליים, כאשר יש לעבור על כל אצבע בנפרד, על מנת לשחרר חסימות הקשורות לכתפיים ובכך לאפשר זרימת דם תקינה אל הראש.

השימוש ברפלקסולוגיה לצורך הקלה על כאבי ראש מומלצת היות והטיפול טומן בחובו מעבר לטיפול בכאב הראש עצמו, ומשלב טיפול בנפש והגעה למקור ממנו מגיע כאב הראש על ידי שחרור האנרגיות החסומות אשר הולידו את כאב הראש, וכך בעצם מטפלים בשורש הבעיה ולא רק בסימפטום אשר נוצר מהבעיה.

טיפול רפלקסולוגי בכאבי גב

השימוש ברפלקסולוגיה להקלה על כאבי גב הוא נפוץ ביותר, היות והשיטה מתמקדת בפעולה על כף הרגל ולא על הגב עצמו, היא מהווה שיטת טיפול בטוחה יותר מהטיפולים הקונבנציונאליים. הטיפול מתבצע על ידי לחיצות ועיסוי בחלקה התחתון של הרגל ובקרסול, בהתאם למקום שבו מתרכזים הכאבים בגב, כאשר לחיצות בקרסול יועילו לכאבי בגב התחתון ובחלקו העליון של האגן, ואילו לחיצות בחלקה התחתון של הגל קצת מעל הקרסול יועילו לכאבים בחלקו המרכזי יותר של הגב.

עוד סוגי כאבים הניתנים להקלה על ידי השימוש ברפלקסולוגיה הם כאבי שיניים, כאבים הנובעים משירים תפוסים באזור הצוואר, כאבי בטן הנובעים מהצטברות גזים ומעצירות וכאבי גרון. ככלל, מומלץ לשלב את שיטות הרפלקסולוגיה והרפואה המשלימה בכלל עם י שיטות הטיפול הקונבנציונאליות כחלק מהטיפול הכללי. עדויות רבות הוכיחו כי גם במצבים בהם לא הועילו תרופות חזקות לשיכוך כאבים הצליחה הרפלקסולוגיה להקל.

אבחון באמצעות רפלקסולוגיה – יבלות בכף הרגל

אבחון באמצעות רפלקסולוגיה יכול להתבצע בשיטות רבות. אחת הדרכים לגילוי בעיות פיזיות על ידי צפייה בכפות הרגליים היא על ידי אבחנת יבלות. יבלות הנמצאות על כריות הדריכה בכף הרגל יכולות להצביע על בעיות בנשימה אצל המטופל, אסטמה וצרבות.

כמו כן, יבלות באזורים מסוימים בכף הרגל יכולות להצביע על היחלשות של המערכת החיסונית בגוף המטופל. יבלות נוספות בכף הרגל עלולות להעיד על שרירים תפוסים באזור השכמות והכתפיים, וליצור ירידה בגמישות והגבלת טווח התנועה של הכתף. יובש בעקב כף הרגל יכול להעיד על עייפות פיזית ועל עייפות אנרגטית, חוסר תנועה באגן ועל אנרגיה מינית חסומה.

מימון על ידי קופות החולים

רפואה משלימה ככלל אינה ממומנת במלואה על ידי קופות החולים, אך ישנה השתתפות למבוטחי המושלם למיניהם בחלק מעלויות הטיפולים המשלימים. לשם כך, ראשית יש לפנות אל רופא המשפחה הכללי אשר יפנה אל הרופא הקונבנציונאלי עבור הבעיה. לאחר מכן תקבלו הפנייה מהרופא הקונבנציונאלי אל מטפל משלים בתחום המתאים. הטיפולים המשלימים המסובסדים על ידי קופות החולים כוללים מעבר לטיפולי רפלקסולוגיה גם טיפולי עיסוי הוליסטי, טיפולי שיאצו, דיקור סיני, עיסוי באבנים חמות ועוד.


מאמרים אחרונים

קישורים| כירופרקט | רפואה משלימה | מטפלים | חיפוש מטפלים | כאבי גב | טיפול בכאב | מפת האתר
כל המידע בנושא רפלקסולוגיה - היכן ניתן ללמוד ולהיות רפלקסולוג (או רפלקסולוגית), היכן ניתן לקבל טיפולים רפלקסולוגיים ועוד...