פריצת דיסק - פתרונות טיפוליים לפריצת דיסק

על מה למעשה מדובר? למה זה כל כך כואב?

פריצת דיסק היא מונח שכמעט כל אדם מכיר, אך האם אתם יודעים איך מתרחשת פריצת דיסק ? או ממה היא נגרמת ? לפני שנענה על שאלות אלו כדאי שנדבר מעט על עמוד השדרה.

עמוד השדרה שלנו

עמוד השדרה הוא חלק מהמערכת הגופנית שתפקידה לשאת את משקלו של פלג הגוף העליון שלנו, ויש לו תפקיד נוסף - להגן על חוט השדרה. זהו חלק חשוב מאוד ממערכת העצבים שלנו שתפקידו לקשר בין המח לחלקי הגוף השונים. עמוד השדרה מורכב משלושים ושלוש עצמות הנקראות חוליות. ניתן לחלק את החוליות לחמש קבוצות- צוואריות, חזיות, מותניות, סקראליות ועצם הזנב.

החוליות מחוברות אחת לשנייה כמו חוליות בשרשרת (ומכאן בא להן שמן) כאשר בין כל שתי חוליות ישנו מעיין דיסק. הדיסק מורכב מחלק חיצוני קשה עשוי סחוס ומחלק פנימי שמרקמו הוא דמוי ג'ל. לדיסק גם כן שני תפקידים, הראשון הוא לשמש חוצץ בין החוליות ולהוות בעצם בולם זעזועים ששומר על החוליות בזמן פעילות גופנית, השני הוא לאפשר יציאה של עצבים מבין החוליות שבעמוד השדרה ולחבר את מערכת העצבים לשאר חלקי הגוף.

פריצת דיסק ועמוד השדרה

פריצת דיסק הנקראת גם בלט דיסק מתרחשת כאשר מופעל יותר מדי לחץ על אחד מהדיסקים שמפרידים בין החוליות. הלחץ יכול להיגרם בגלל תקופות ארוכות של ישיבה שאינן מלוות בפעילות פיזית, כתוצאה מפגמים בעמוד השדרה או פעילות פיזית שמבוצעת בדרך לא נכונה ומפעילה לחץ מיותר על הגב. כאשר אנו מגיעים לאחד ממצבים אלו, יכול החלק הקשיח של הדיסק העשוי סחוס להיפגע וכתוצאה מכך ישנה בריחה של החומר הג'לטיני שנמצא בתוכו.

בלט דיסק מתרחש לרוב בחלקו התחתון של הגב אך בשל העובדה שמאזור הגב התחתון מסתעפים עצבים השולטים ברגליים פריצת דיסק יכולה לגרום גם כאבי גב עזים וגם להקרין את הכאבים הללו לאחת מהגפיים התחתונות. לא כל פריצת דיסק מלווה בכאבים, אנו נחוש כאב רק במקרים שבהם החומר שנפלט מתוך הדיסק לוחץ על אחד העצבים בחוט השדרה או בסביבתו.

דרכי טיפול מומלצות לפריצת דיסק

ישנן שיטות רבות לטיפול בבעיית פריצת דיסק, הטיפול משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה ולמידת הכאב שהיא גורמת. ניתן לטפל בבעיה בעזרת כירופרקטיקה שהיא למעשה טיפול רפואי הכולל טיפולים ידניים בעמוד השדרה ובחוליות הגב, ישנן שיטות אחרות מתחום הרפואה הטבעית כמו דיקור או שיטת מייטלנד, ישנם סוגים מסוימים של פעילות גופנית כגון פיזיותראפיה, יוגה או טווינה שיכולות לעזור לשפר את המצב אך אם בלט הדיסק הוא חמור במיוחד תיאלצו כנראה לעבור ניתוח דיסק שיתקן את הבעיה.

בכל מקרה לפני שאתם ניגשים לפיתרונות כירורגיים שווה לנסות כירופרקטיקה למשל שהוכחה במשך השנים ככלי יעיל למדי שיכול לטפל אף במקרים חמורים למדי של פריצת דיסק. אולם הדרך הטובה ביותר לטפל בפריצת דיסק היא כמובן להימנע ממנה, שילוב פעילות פיזית שתחזק את שרירי הגב שלכם ובעיקר את הגב התחתון בשגרת יומכם תוכל למנוע מכם סבל רב מאוד בעתיד.

יש לך שאלות? מחפש מטפלים או שיטות טיפול חדשות?

אנו עומדים לרשותכם ונשמח לסייע ולענות על כל שאלה בנושא! לפניות ליחצו: יצירת קשר

מאמרים אחרונים

קישורים| גמילה מעישון | רפלקסולוג | רפואה אלטרנטיבית | הומאופט | מפת האתר