מה עושים? כאבי גב תחתון, פריצת דיסק ובעיות גב

כאבי גב - גורמים, דרכי טיפול ומניעה

ממה נובעים כאבי גב, מהי פריצת דיסק וכיצד להגן על עמוד השדרה? אם גם אתם סובלים מכאבי גב, כדאי שתמשיכו לקרוא. אם לא, אתם וודאי שייכים לקבוצת האנשים שיסבלו מכאבי גב בעתיד – אם לא ישמרו על בריאות הגב ועמוד השדרה.

לא לחינם, השפה העברית עשירה בביטויים כמו – לתת גב, אין לו עמוד שדרה, או לשאת על גבו. הגב הוא הבסיס שנושא את כל הגוף, עליו מונח כל העומס והוא שמייצב ומניע את איברי הגוף האחרים. כאבי גב עלולים לגרום סבל רב ולמרבה הצער, הם בעיה מאוד שכיחה: כ – 80% מהאנשים סובלים מבעיות גב ברמות שונות. הבשורה המעודדת היא כי כאבי גב אלו לרוב חולפים תוך חודש מעצמם, אולם יש להם נטייה לחזור.

כאבי גב – כיצד בנוי עמוד השדרה

עמוד השדרה בגוף האדם, הוא למעשה מרכז השלד, שתומך ומייצב את יתר העצמות. הוא בנוי מחוליות של עצם ספוגית ובניהן דיסקים עשויי סחוס. למעשה, עמוד השדרה נושא את כל משקל הגוף. את חוליות עמוד השדרה ניתן לחלק:
  • אזור הצוואר מורכב מ – 7 החוליות העליונות
  • מרכז הגב מורכב מ – 12 החוליות שבמרכזו
  • גב תחתון מורכב מ – 5 החוליות שמתחתיהן
  • עצם העיצה מורכבת מ – 5 חוליות המחוברות יחד
  • עצם הזנב מורכבת מ – 3 חוליות המחוברות גם הן
מאחורי כל חוליה זוג קשתות, המתחברות זו לזו ויוצרות מעין צורה של צינור, בתוכו עוברים חוט השדרה והעצבים. שורשיהם של העצבים יוצאים מאותו "צינור" שנקרא "תעלת עמוד השדרה" ומסתעפים אל כל איברי הגוף. מטפלים כירופרקטים מוצאים את שורש הבעיה למגוון תסמינים של חולי וכאב, באותה תעלה – כאשר מופעלים לחצים על תעלת עמוד השדרה והמוח לא מצליח להעביר דרך מערכת העצבים אותות לאיברים אחרים בגוף.

פריצת דיסק – איך בנוי הדיסק?

בין החוליות של עמוד השדרה ישנו סחוס, בעל צורה שטוחה ועגולה, כמו של דיסק. תפקידו לייצב את עמוד השדרה ולאפשר לו גמישות, כיפוף והטיה. חלקו החיצוני של הדיסק עשוי סחוס ואילו הפנימי מכיל נוזל, הפועל בצורה דומה לנוזל בתוך בוכנה. כאשר נגרם קרע למעטפת הדיסק, אותו חומר נוזלי נדחף החוצה ויוצר לחץ רב על תעלת עמוד השדרה והעצבים בתוכה.

טיפול ראשוני במקרים של פריצת דיסק, יהיה לרוב ניסיון שיקום שאינו ניתוחי, באמצעות כירופרקטיקה, פיזיותרפיה וטיפולים אלטרנטיביים אחרים. לרוב הטיפול יכלול מנוחה לגב והימנעות מביצוע פעולות הגוררות כאבים. לעיתים יהיה צורך בתרופות אנטי דלקתיות, או זריקות סטרואיד. רק בכ – 15% מהמקרים, דרוש ניתוח לטיפול בפריצת דיסק.

כאבי גב כתוצאה מעצב שנלחץ

כירופרקטיקה, כאמור, בוחנת את שורש הבעיה ולא אחת, בעת בדיקת הסיבות לכאבים, או חולשה ברגליים לדוגמא, מתברר כי הסיבה לכך היא עצב שנלחץ בתעלת עמוד השדרה. עצב שנלחץ עלול לגרום לכאב חד ועוצמתי, שמתפשט לאיברים אחרים בגוף – בהתאם לסוג העצב.

מרבית המקרים של כאבי גב, נגרמים עקב בעיות בעמוד השדרה – בחוליות, במפרקים, בדיסקים, בעצבים שבתעלת עמוד השדרה, בשרירים וברצועות שסובבות את עמוד השדרה. לפני קבלת טיפול בכאבי גב, שלב האבחון הוא קריטי וחשוב לברר מה הגורם לכאבים.


פריצת דיסק - פתרונות לפריצת דיסק
מאמרים אחרונים

קישורים| כירופרקטיקה | מטפלים | חיפוש מטפלים | רפלקסולוגיה | רפואה משלימה | מפת האתר
רבים מאיתנו סובלים מבעיות גב, פריצת דיסק, כאבי גב תחתון ובעיות גב אחרות - מה ניתן לעשות בדרך טבעית?