מהי הומאופתיה וכיצד מתבצע טיפול הומאופתי

הפילוסופיה של ההומאופתיה

הומאופתיה זוהי למעשה שיטת טיפול ותיקה, שפותחה במאה ה - 18 על ידי רופא גרמני בשם ד"ר סמואל היינמן. טיפול הומיאופתי נחשב לענף עצמאי בתחום הרפואה האלטרנטיבית של ימינו.

הפילוסופיה של ענף זה מושתת על תפיסת האדם כישות הוליסטית קרי, רואה את האדם כיצור שלם. על פי תפיסה זו כל חלקי גופו של האדם קשורים זה לזה ומשפיעים זה על זה. ואכן טיפול הומאופתי מטפל באדם כמכלול ולא במחלה או בסימפטומים שלה. מתוך כך יכול להיות מצב שבו לכאורה שני אנשים סובלים מאותה מחלה או סימפטומים - אולם לכל אחד מהם תרשם תרופה שונה.

בנוסף לכך, הומאופתיה רואה 'מחלה', כחוסר איזון פיזיולוגי כאשר תפקידה של  התרופה לעזור לאדם להעצים את כוחות הריפוי המצויים בו על מנת להחזיר את הגוף לאיזון והרמוניה.

מדובר בתחום רחב בתוך ענף רפואה משלימה, בו חבויות שתי אסכולות שונות: האחת, הומאופתיה קלאסית, הגורסת כי יש להתאים לחולה תרופה אחת  שתרפא את כל בעיותיו. האסכולה השניה, הזרם המודרני, גורס כי יש לרקוח כמה מרכיבים על מנת להגיע לתוצאה המקסימאלית.

אז איך עובדת הומאופתיה ?

המושג בנוי מהמילים הומאו - דומה, פתיה - מחלה. העיקרון המנחה בטיפול הוא - "דומה בדומה ירפא". כך למשל אם בצל יוצר תגובה חזקה בסינוסים הבאה לידי ביטוי בסימפטום - נזלת, אזי לאדם הסובל מבעיות בסינוסים תירשם תרופה המכילה בצל.

התרופה ההומאופטית הנקראת "רמדי" (Remedy) והיא נרקחת בתהליך של דילול החומר או החומרים מספר פעמים עד שלא נשאר בה הרכיב הכימי ונותרת תערובת מדוללת ומנוערת המכילה את כוח הריפוי הבסיסי של החומר המקורי (ממש בדומה למתן חיסונים ברפואה המערבית).

טיפול הומאופתי

כל טיפול הומאופתי ראשיתו בתשאול מקיף ומעמיק שעורך הומאופת למטופל בנוגע לאורח חייו, ההרגלים שלו, רגשותיו וכאביו, מיקום הכאב, מה מחמיר או מקל על הכאב, ואיך המטופל מרגיש לגבי חייו באופן כללי.

מטפלים מתייחסים הן לפן הפיזי והן לפן הרגשי - נפשי של המטופל. התשאול אורך כשעתיים ובסופם יש למטפל תמונה כוללת על המטופל, על חייו ומחלתו. כעת הוא יכול לפנות להכנת ה"רמדי" (Remedy) המותאמת ספציפית למטופל תוך התייחסות למכלול הסימפטומים האינדיבידואלים שלו. בדיוק מסיבה זו אין תרופה אחת לכל מחלה, אלא טיפול אינדיבידואלי לכל אדם ואדם.

לאחר פגישת התשאול והאבחון מקבל המטופל את התרופה, ה"רמדי" (Remedy). התרופה ניתנת בצורת סוכריות קטנות אותן מניחים מתחת ללשון על בטן ריקה, או בצורת טיפות אותן מוהלים במים ושותים תוך השהיית הנוזל בחלל הפה לזמן מה. טיפול במחלות כרוניות יכול להמשך כמה חודשים עד להחלמה. כאשר החלמה פרושה העלמות הסימפטומים וחזרה למצב בריא, מאוזן והרמוני.

למי מתאים הטיפול ההומאופתי?

טיפול הומאופתי מתאים לכל אדם בכל שלבי החיים, החל מינקות דרך גיל ההתבגרות, הריון ולידה, גיל המעבר וכלה בגיל הזהב. הומאופתיה מביאה מזור ומרפא למחלות כרוניות ואקוטיות ומספקת הקלה במחלות שהן חשוכות מרפא עיתים אף מעכבת את התפתחותן.
  • טיפול בתינוקות – בנושאים כגון גזים, בעיות שינה, בקיעת שיניים בעיות התפתחות ועוד.
  • טיפול בילדים - דלקות אוזניים, מערכת חיסון חלשה, בעיות התנהגותיות, הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, אסטמה, בעיות עיכול ועוד.
  • טיפול במתבגרים - אקנה, בעיות מנטאליות של גיל ההתבגרות.
  • טיפול בנשים - בעיות גניקולוגיות, הורמונאליות, פריון, בחילות בהריון, חרדה, תופעות גיל המעבר ועוד.
  • טיפול לגברים - בעיות זקפה, עצבנות יתר, לחץ  ועוד.
  • כללי - טיפול בכאב, אלרגיות, בעיות עור, מגרנות, עייפות כרונית, בעיות במערכת העיכול, אסטמה ועוד.
לסיכום, אנחנו רואים כי טיפול הומאופתי הוא טיפול הוליסטי ארוך טווח אשר יעילותו נמדדת לאורך זמן. יתרונו של הטיפול טמון בהוצאות נמוכות על תרופות כמו גם שיסודיות הטיפול מביאה לריפוי שלם ומונעת את הישנות המחלה. בנוסף, הומאופתיה אינה גורמת לתופעות לוואי שונות האופיניות לתרופות בהן נעשה שימוש ברפואה הקונבנציונאלית.מאמרים אחרונים

קישורים| כירופרקטיקה | כאבי גב | רפואה משלימה | רפלקסולוגיה | מטפלים | טיפול בכאב | חיפוש מטפלים | מפת האתר